Nikon

Seviyeler ve Ton Eğrileri Aracı

Kontrastı, ton eğrilerini (parlaklığı) ve renk dengesini ayarlayın. Ayarlamalar ton aralığının belirli bölgelerine yapılabilir, böylece resimler ayrıntılar gözden çıkarılmadan geliştirebilir. Bu, belirli yazıcıların, monitörlerin veya diğer cihazların gamı ve dinamik aralığından tam olarak faydalanmak için kullanılabilir.

Kanal
Değişikliklerin uygulanacağı kanalı seçin.
Siyah Nokta Ayarla
Bu düğmeye tıklayın ve ardından imleç altındaki piksel için renkleri örneklemek için resme tıklayın. [Kırmızı], [Yeşil] ve [Mavi] kanallar için siyah nokta kaydırma çubukları seçilen pikselin değerlerine ayarlanacaktır.
Nötr Nokta Ayarla
Bu düğmeye tıklayın ve ardından imleç altındaki piksel için renkleri örneklemek için resme tıklayın. [Kırmızı], [Yeşil] ve [Mavi] kanalları için Gamma, seçilen piksel için RGB değerlerini eşitlemek üzere ayarlanacaktır.
Beyaz Nokta Ayarla
Bu düğmeye tıklayın ve ardından imleç altındaki piksel için renkleri örneklemek için resme tıklayın. [Kırmızı], [Yeşil] ve [Mavi] kanallar için beyaz nokta kaydırma çubukları seçilen piksele ayarlanacaktır.
Demir Atma Noktası Ekle
İmleç altındaki pikselin değerlerine karşılık gelen tüm kanallar için eğrilere noktalar eklemek için bu düğmeye ve ardından resme tıklayın.
Otomatik Kontrast
Her kanal için renk dağılımını ayarlamak için beyaz ve siyah noktaları otomatik olarak ayarlayın.
Geçerli Kanalı Sıfırla
Geçerli kanal için varsayılan eğriyi geri yükleyin.
Tüm Kanalı Sıfırla
Tüm kanallar için varsayılan eğrileri geri yükleyin.

Beyaz Nokta Çıkış Seviyesi Kaydırma Çubuğu
Geçerli resim için maksimum çıkış seviyesini seçin. Kaydırma çubuğunu aşağıya sürüklemek en parlak piksellerin parlaklığını düşürür.
Ton Eğrisi
Eğrinin eğimi ve şekli, ton aralığının karşılık gelen bölümünde resmin parlaklığını belirler. Eğriye eklenen çapa noktaları sil tuşuna basarak veya bu noktaları paletten dışarı sürükleyerek silinebilir.
Histogram
Resimdeki piksellerin parlaklık bakımından nasıl dağıldığını görüntüleyin.
Siyah Nokta Çıkış Seviyesi Kaydırma Çubuğu
Geçerli resim için minimum çıkış seviyesini seçin. Kaydırma çubuğunu yukarı sürüklemek en karanlık piksellerin parlaklığını artırır.
Siyah Nokta Giriş Kaydırma Çubuğu
Kaydırma çubuğunu sağa sürüklemek, ton aralığının sol tarafındaki bölümdeki pikselleri minimum çıkış seviyesine (siyah veya belirli bir renk kanalı seçildiğinde, renksiz) ayarlar; kalan pikseller yeni ton aralığına uyarlanır.
Beyaz Nokta Giriş Kaydırma Çubuğu
Kaydırma çubuğunu sola sürüklemek, ton aralığının sağ tarafındaki bölümdeki pikselleri minimum çıkış seviyesine (beyaz veya belirli bir renk kanalı seçildiğinde, o kanal için maksimum değer) ayarlar; kalan pikseller yeni ton aralığına uyarlanır.
[Gamma]
Kaydırma çubuğunu sola sürüklemek orta tonların parlaklığını artırırken, sağa sürüklemek orta tonları daha karanlık hale getirir.

Geçerli Kanalı Örnekleme

Otomatik kontrast, siyah nokta, beyaz nokta ve demir atma noktası ekle araçlarını yalnızca geçerli kanala uygulamak için control (veya macOS’da option) tuşuna basarken araca tıklayın.