Nikon

Özel Picture Control Dosyalarını İçe/Dışa Aktarma

Araç çubuğundaki [Özel Picture Control] düğmesine tıklayarak, Özel Picture Control dosyalarını fotoğraf makinesinden veya yazılımdan içe aktarabilir ve NX Studio’da kaydedebilirsiniz, ayrıca kaydedilen Özel Picture Control’leri dışa aktarmak için NX Studio'daki ayarlar paletindeki [Picture Control] öğesini kullanabilirsiniz.

Özel Picture Control Dosyalarının Türleri ve Özellikleri

Üç tür Özel Picture Control dosyası vardır: [NCP], [NP2], ve [NP3]. Kullanabileceğiniz Özel Picture Control dosya türleri fotoğraf makinenize bağlı olarak değişir.

 • NP3: Z objektif yuvalı aynasız fotoğraf makineleri, D6 ve D780 ile uyumlu bir Özel Picture Control dosyası.
  • [Creative Picture Control (Kreatif Picture Control)] çok çeşitli atmosferler üretmek için renk, ton ve doygunluk üzerinde yapılan ince ayarlamalar üzerinden görüntülere efektler uygulamanıza olanak sağlar.
  • [Keskinlik Ayarı] aracı kullanılabilir. [Hızlı keskinleştirme] kullanarak kolay ayarlamalar yapın veya daha ayrıntılı ayarlamalar için [Orta aralık keskinleştirme] öğesini kullanın.
  • [Netleştirme] aralığı [0–9]’dan [-3–9]’a genişletilmiştir, bu da yumuşaktan keskine uzanan konturlar kullanılmasına olanak sağlar.
 • NP2: D810 ve sonraki modellerle uyumlu bir Özel Picture Control dosyası.
  • [Düz] ve [Otomatik], Picture Control olarak seçilebilir. [Otomatik] yalnızca D850, D7500 ve NP3 uyumlu fotoğraf makineleri için seçilebilir.
  • [Netlik] aracı kullanılabilir.
  • Her araç için kaydırma çubukları 0,25’lik adımlarda hareket ettirilebilir, bu da NCP dosyalarına kıyasla daha ince ayarlamalara olanak sağlar.
  • [Parlaklık] aralığı [-1–1]’den [-1,5–1,5]’e genişletilmiştir.
 • NCP: Özel Picture Control’ü destekleyen tüm fotoğraf makineleriyle uyumlu bir Özel Picture Control dosyası.

Uyumlu Fotoğraf Makineleri

 • NP3, NP2, NCP: Z objektif yuvalı aynası fotoğraf makineleri, D6, D780
 • NP2, NCP: Z objektif yuvalı aynasız fotoğraf makineleri, D6, D5, D500, D850, D810/D810A, D780, D750, D7500, D7200, D5500/D5600
 • NCP: D3/D3X/D3S/D4/D4S, Df, D800/D800E, D700, D600/D610, D300/D300S, D7000/D7100, D5000/D5100/D5200/D5300, D90, Nikon 1 serisi fotoğraf makineleri (J5 hariç), COOLPIX A

Özel Picture Control Dosyalarını İçe Aktarma

Uyumlu fotoğraf makineleri ve yazılımlarla oluşturulan Özel Picture Control dosyalarını NX Studio’nun içine aktararak kaydedebilirsiniz.

Dosya Sınırı

NX Studio’da 150 adede kadar Özel Picture Control kaydedilebilir.

Bellek Kartından İçe Aktar

 1. Kopyalanan Özel Picture Control dosyalarını içeren bir hafıza kartını üçüncü taraf bir kart okuyucuya veya bilgisayarınızdaki kart yuvasına takın.

  Hafıza Kartı Dosyaları

  • Özel Picture Control’leri bir hafıza kartına kopyalamak için bir bilgisayar kullanırken, onları kartın kök (en üst) dizinine veya "NIKON" klasörünün altındaki “CUSTOMPC” klasörüne kopyalayın.
  • “DCIM” klasörü ve “NIKON001.DSC” dosyası hafıza kartının kök dizininde değilse NX Studio Özel Picture Control’leri yükleyemeyecektir.

  Hafıza Kartlarının Formatlanması

  Özel Picture Control’leri dışa aktarmak için kullanılan hafıza kartı önceden uyumlu bir fotoğraf makinesi ile formatlanmalıdır.

 2. Araç çubuğundaki [Özel Picture Control] öğesine tıklayın ve [Özel Picture Control’ü İçe Aktar] öğesini seçin.

 3. [Özel Picture Control’ü İçe Aktar] diyaloğunda, [Hafıza kartından içe aktar (kartı taktığınızdan emin olun)] öğesini seçin ve [Tamam] öğesine tıklayın.

  Birden Fazla Hafıza Kartı

  Birden fazla hafıza kartı varsa bir hafıza kartı seçmeniz istenecektir. İstediğiniz Özel Picture Control’ü içeren hafıza kartını seçin, ardından [Tamam] öğesine tıklayın.

Dosyadan içe aktar

 1. Araç çubuğundaki [Özel Picture Control] öğesine tıklayın ve [Özel Picture Control’ü İçe Aktar] öğesini seçin.

 2. [Özel Picture Control’ü İçe Aktar] diyaloğunda, [Dosyadan içe aktar] öğesini seçin, içe aktarılacak bir dosya seçin ve [Tamam] öğesine tıklayın.

  İçe Aktarılacak Dosyaları Seçme

  İçe aktarılacak bir dosya seçmenin iki yolu vardır: [Kaynak] bölümüne Özel Picture Control dosyasının konumunu girin, ardından dosya adını [Dosya adı] alanına girin veya simgesine tıklayın ve bilgisayarınızdan doğrudan bir dosya seçin.

 3. İçe aktarılan Özel Picture Control bir diyalogda görüntülenir.

İçe Aktarılan Özel Picture Control’leri Uygulama

NX Studio’da kaydedilmiş içe aktarılan Özel Picture Control’ler, ayarlar paletindeki [Picture Control] altındaki açılır menüden Özel Picture Control’ü seçerek görüntülere uygulanabilir (0 Picture Control’ler Aracı).

Özel Picture Control Dosyalarını Dışa Aktarma

NX Studio’da Kaydedilen Özel Picture Control’ler dosyalar olarak dışa aktarılabilir.

 1. Araç çubuğunda [Özel Picture Control] öğesine tıklayın ve [Özel Picture Control’ü Dışa Aktar] öğesini seçin.

 2. [Özel Picture Control’ü Dışa Aktar] diyaloğunda, bir Özel Picture Control seçin ve [Dosyaya dışa aktar] veya [Karta dışa aktar] öğesine tıklayın.

  [Dosyaya dışa aktar]: Bilgisayarınızda bir konum seçin ve Özel Picture Control dosyasını dışa aktarın.

  [Karta dışa aktar]: Bir Özel Picture Control dosyası hafıza kartındaki “NIKON” klasörü altındaki “CUSTOMPC” klasörüne dışa aktarılacaktır. Hafıza kartı tanınmazsa, bir hata diyaloğu görüntülenir.

  Uyarılar: Hafıza Kartına Dışa Aktarma

  • Özel Picture Control’leri dışa aktarmak için kullanılan hafıza kartı önceden uyumlu bir fotoğraf makinesi ile formatlanmalıdır.
  • Tek bir hafıza kartında depolanabilen maksimum Özel Picture Control sayısı 297’dir ve NCP, NP2 ve NP3 olmak üzere her bir dosya tipi için 01 ila 99 arasındadır.

  Özel Picture Control’ler için Yorumları Düzenleme

  • Bir Özel Picture Control dosyasını “Dosyaya dışa aktar” seçeneği aracılığıyla dışa aktarırken yorum düzenlenebilir. Birden fazla Özel Picture Control dışa aktarılıyorsa düzenlenen yorumu paylaşacaklardır.
  • Özel Picture Control’lerde mevcut yorumlar “Karta dışa aktar” seçeneği yoluyla dışa aktarıldığında değiştirilemez. Özel Picture Control dosyalarını dışa aktarmadan önce ayarlamalar paletinde [Picture Control] > [Düzenleme eklenen Özel Picture Control’ler] öğesini seçerek yorumları düzenleyebilirsiniz (0Özel Picture Control’leri Düzenleme).
 3. Dışa aktarılan Özel Picture Control bir diyalogda görüntülenir.

Dışa Aktarılan Özel Picture Control’leri Fotoğraf Makinesine Kaydetme

Dışa aktarılan Özel Picture Control’ler, fotoğraf makinesi menüleri yoluyla fotoğraf makinenize içe aktarılabilir ve kaydedilebilir. Özel Picture Control’lerin fotoğraf makinesinin içine aktarılmasına ilişkin daha fazla ayrıntı için fotoğraf makinenizle birlikte verilen dokümanlara başvurun.