Nikon

[Kaydet]

Resimlerin nasıl kaydedileceğini seçin. NX Studio’daki görüntü ayarları, “sepet” dosyalara kaydedilebilir veya doğrudan resimlere uygulanabilir.

“Sepet” Dosyalar

Görüntü ayarlarını “sepet” dosyalara kaydetmek üzere [Kayıt Türü] için [Ayarları, etiketleri ve derecelendirmeleri bir ayarlar (sepet) dosyasına kaydet] öğesini seçin. Resimlere yapılan tüm değişiklikler orijinal görüntü verilerinden ayrı olarak, görüntü ayarı (sepet) dosyalarına (“.nksc” uzantısı) kaydedilecektir. Değişiklikler orijinal görüntü verilerine doğrudan uygulanmadığı için, resimler kalite kaybı olmadan tekrar tekrar düzenlenebilir. Sepet dosyalar ayrıca görüntü ayarlarına ek olarak etiketleri, derecelendirmeleri, XMP/IPTC meta verilerini ve diğer verileri depolamak için de kullanılır. Resimler, sepet dosyalar silinerek istediğiniz zaman orijinal durumlarına geri döndürülebilir.

Sepet dosyaların kullanılmasının avantajları aşağıdaki gibidir:

 • Sepet dosyaları resimler düzenlendikçe güncellenir.
 • Düzenlemeler yalnızca sepet dosyalara uygulanır, bu da büyük RAW görüntülerin ve birleştirilmiş piksel kaydırmalı görüntülerin hızlı ve verimli bir şekilde işlenmesine olanak sağlar.
 • Düzenlemeler istediğiniz zaman gizlenebilir ve geri getirilebilir. Ayarlar ayrı ayrı kaydedilebilir.
 • Ayarlar diğer resimlere uygulanabilir, bu da kullanıcıları aynı düzenlemeleri tekrar tekrar yapma derdinden kurtarır.
 • Resimler, sidecar dosyalarını desteklemeyen yazılımlarla birlikte kullanılmak üzere JPEG, HEIF veya TIFF dosyaları olarak dışa aktarılabilir (0 Resimleri Diğer Biçimlerde Kaydetme).

Ayarlama Dosyaları

Görüntü ayarları, orijinal görüntü ile aynı klasördeki bir “NKSC_PARAM” klasöründeki sepet dosyalara kaydedilir.

 • Sepet dosya veya “NKSC_PARAM” klasörü silinirse tüm değişiklikler kaybolacaktır.
 • Resimler ve sepet dosyalar, dosya adı ile birbirlerine bağlıdır. Dosyalar yeniden adlandırılırsa değişiklikler sonuç olarak kaybedilecek veya başka bir resme uygulanacaktır. Dosyaları veya klasörleri yeniden adlandırmak, taşımak, kopyalamak veya silmek için NX Studio’daki dosya yönetimi özelliklerini kullanın.
 • Ayarları, resimleri farklı bir cihaza aktardıktan sonra uygulamak için hem resimleri hem de ilgili sepet dosyaları kopyalamanız ve resimleri NX Studio’da açmanız gerekecektir. “NKSC_PARAM” klasörünün tamamını kopyalamanız gerekeceğini unutmayın.

Orijinal Dosyalar

Ayarlamaları, orijinal görüntü verileriyle aynı dosyaya kaydetmek için [Kayıt Türü] için [Ayarları, etiketleri ve derecelendirmeleri orijinal görüntü dosyasına kaydet] öğesini seçin. Ayarlar ve meta veriler, orijinal görüntü verilerine doğrudan uygulanır ya da orijinal görüntü verileriyle birlikte depolanır. Sepet dosyaların olmaması, resimlerin başka cihazlarda veya başka yazılımlar kullanarak kolayca kullanılabileceği anlamına gelir. Ayarlar dosya türüne göre iki yöntemden biri ile kullanılır.

RAW Görüntü (NEF, NRW Biçimi)/Birleştirilmiş Piksel Kaydırmalı Görüntü (NEFX Biçimi)

Dosyalar tüm görüntü ayarlamalarının bir kaydını içerir, bu da önceki değişikliklerin dosya bir dahaki sefer açıldığında düzenlenmesine olanak sağlar. Ayrıca, ayarlardan herhangi birini veya ayarların tamamını geri alabilir ve orijinal dosyaya istediğiniz zaman geri dönebilirsiniz.

 • Dosyaların başka yazılımlarda açılabilmesi için JPEG, HEIF veya TIFF formatında kaydedilmesi gerekir (0 Resimleri Diğer Biçimlerde Kaydetme).
 • Dosyalar bir bellek kartına kopyalanır ve fotoğraf makinesinde görüntülenirse düzenlemeler görünür olmayacaktır.

JPEG, HEIF ve TIFF Dosyaları

Görüntü ayarları, resimler kaydedildiğinde doğrudan orijinal görüntü verilerine uygulanır. Önceden yapılan tüm değişikliklerin üzerine yazılır, bu da resimlerin orijinal durumlarına geri döndürülemeyeceği anlamına gelir.

 • NX Studio’da yapılan tüm değişiklikler, dosyalar başka yazılımlar kullanılarak açıldığında görünür olacaktır.
 • İsterseniz orijinal, düzenlenmemiş görüntü verilerinin bir yedek kopyasını kaydetmek için[Orijinal JPEG/HEIF/TIFF görüntüleri alt klasöre kaydet] öğesini seçebilirsiniz. Yedek kopya, düzenlenen resimle aynı klasördeki bir “_Original” klasörüne kaydedilecektir.