Nikon

Kumlanma Azaltma Aracı

Görüntü kumlanmasının etkilerini azaltmak için resimleri işleyin. Kumlanma azaltma HEIF resimlerle kullanılamaz.

[Kumlanma Azaltma]
Kumlanma azaltmayı etkinleştirmek için bu seçeneği seçin. Ardından [Yöntem] için bir seçenek ve bir kumlanma azaltma miktarı seçebilirsiniz. Bu seçenek seçilmediğinde bile az miktarda kumlanma azaltma uygulanır.
[Yöntem]

Kullanılabilen seçenekler geçerli resmi oluşturmak için kullanılan fotoğraf makinesine göre değişir.

  • [Foto. makinesinin KA] (yalnızca RAW ve birleştirilmiş piksel kaydırmalı resimler): Bu seçenek yalnızca başka bir seçenek mevcut değilse görüntülenir. Açılır menüden miktarı () seçin.
  • [Daha Hızlı]/[Daha İyi Kalite]/[Daha İyi Kalite 2013] (yalnızca RAW resimler): Daha hızlı işlem için [Daha Hızlı], daha yüksek kaliteli sonuçlar için [Daha İyi Kalite] veya [Daha İyi Kalite 2013] seçeneğini seçin.

    • [Yoğunluk]: Değer ne kadar yüksekse sonuçlar o kadar düzgün ve görüntü “kumlanma”sından dolayı oluşan izler daha az görünür olur.
    • [Keskinlik]: [Yoğunluk] için daha yüksek değerler seçmek görüntüyü detayların kaybolduğu noktaya kadar düzleştirebilir. Bu, [Keskinlik] artırılarak dengelenebilir.

[Daha İyi Kalite 2013]

Bu seçenek kısa dalga boylarında ve görüntülerin aşırı eşit renkli alanlarında renk kumlanmasını azaltmada uzmandır. [Daha İyi Kalite 2013] seçeneğini seçmek, ek [Parlaklık] ve [Renk] öğeleri görüntüler ve yoğunluk ve keskinlik öğelerinin bu parametrelerin her biri için ayrı ayrı ayarlanmasına olanak sağlar.

Miktar
[Foto. makinesinin KA] seçeneği [Yöntem] menüsünde kullanılabilen tek seçenek olduğunda gerçekleştirilen kumlanma azaltma miktarını seçin.
[Çözünürlük öncelikli piksel kaydırma birleştirme] (Yalnızca Birleştirilmiş Piksel Kaydırmalı Resimler)
[Kumlanma Azaltma] özelliğini tamamen devre dışı bırakmak için bu seçeneği seçin.
[Kenar Kumlanma Azaltma] (sadece RAW ve Birleştirilmiş Piksel Kaydırmalı Resimler)
Kenarlar etrafında kumlanma izlerinin meydana gelmesini azaltarak ana hatları daha belirgin hale getirmek için bu seçeneği seçin.
[Astro Kumlanma Azaltma] (Yalnızca RAW Resimler)

Uzun pozlamalarda rastgele dağılmış parlak pikseller oluşmasını azaltmak için bu seçeneği seçin.

[Astro Kumlanma Azaltma]

Bu seçenek D4S, D810 veya D810A ile çekilen küçük RAW resimlere uygulanamaz.