Nikon

Objektif Düzeltmeleri Aracı

Eksenel ve yanal renk sapması ve objektiften kaynaklanan diğer yapay olgular için düzeltme yapın.

[Yanal Renk Sapması Düzeltme]
Yanal renk sapmasını (renkli saçaklar ve haleler) azaltın. RAW resimler olması durumunda, bu seçenek otomatik olarak seçilir. Yanal renk sapması düzeltme, birleştirilmiş piksel kaydırmalı resimlerle kullanılamaz.
[Eksenel Renk Sapması Düzeltme]
Eksenel renk sapması düzeltmesinin neden olduğu bulanık renkleri azaltın. Değer ne kadar yüksekse etki de o kadar büyük olur. Bu seçenek [HDR kullanarak ayarla] etkinleştirildiğinde görüntülenmez.
[Otomatik Dağılma Kontrolü]

Geniş açı objektifleri ile ilişkili fıçı bükülmesi ve telefoto objektifleri ile ilişkili yastık bükülmesini azaltmak üzere fotoğraflarla kaydedilen objektif bilgilerini kullanmak için bu seçeneği seçin.

 • Otomatik dağılma kontrolü açılır menüden [Açık] seçilerek etkinleştirilebilir.
 • Fotoğraf su geçirmez bir objektif kullanılarak çekilmişse size ayrıca bir [Otomatik (Su altı)] seçeneği sunulacaktır. En son adlandırılan seçenek, su altında çekilen fotoğraflardaki yastık bükülmesini azaltmak için kullanılabilir.
[Vinyet Kontrolü]
Bazı objektiflerle meydana gelen çevresel aydınlatmadaki farklılıklar için ayarlayın. Değer ne kadar yüksekse, sonuç o kadar parlak olur.
[Kırınım telafisi]
Küçük diyaframlarda (yüksek f değerleri) çekilen resimlerde kırınımı azaltın. Bu seçenek yalnızca uyumlu fotoğraf makineleri kullanılarak çekilen RAW resimler ve birleştirilmiş piksel kaydırmalı resimler ile kullanılabilir.
[PF Parlama Kontrolü]

Çerçevedeki parlak ışık kaynakları halka şeklinde parlama, dairesel parlama veya diğer parlama efektlerine yol açabilir. Parlamayı azaltmak için bu seçeneği seçin. Yalnızca uyumlu objektifler kullanılarak çekilen resimlerle kullanılabilir. [HDR kullanarak ayarla] etkinleştirildiğinde görüntülenmez.

 • Işık kaynağının türüne ve şekline bağlı olarak istenen etkiler elde edilemeyebilir.
 • İstenmeyen sonuçlar bu seçeneğin seçimini kaldırarak düzeltilebilir.
[Balık Gözü]

Balık gözü objektifler ile çekilen fotoğrafları geniş açılı düz çizgisel bir objektif ile çekilmiş gibi görünecek şekilde işleyin (0 Balık Gözü). Bu seçenek yalnızca AF DX Fisheye-Nikkor 10,5mm f/2.8G ED, AF Fisheye-Nikkor 16mm f/2.8D veya AF-S Fisheye NIKKOR 8–15mm f/3.5–4.5E ED objektifleri kullanılarak çekilen fotoğraflarla kullanılabilir. Diğer objektiflerle kullanılamaz.

[Objektif]
Resimle birlikte kaydedilen objektif verilerinde varsa objektif adı sağlanır.
[Görüntü Verilerinin Olmadığı Alanları Dahil Et]
Boş alanları tek bir renkle doldurun.
[Doldurma Rengi]
[Görüntü Verilerinin Olmadığı Alanları Dahil Et] seçildiğinde boş alanları doldurmak için kullanılan renk.

Balık Gözü

Balık gözü objektifler ile çekilen fotoğrafları geniş açılı düz çizgisel bir objektif ile çekilmiş gibi görünecek şekilde işlemek için [Balık Gözü] öğesini seçin.

 • Tam çerçeve balık gözü objektiflerle çekilen resimler, fotoğraf makinesi resim açısını eşleştirmek için kesilecektir, bu da görüntünün ortasından düşey olarak çizilen bir çizginin çevresinde ortalanan bir alan bırakacaktır.

  “Balık Gözü” devre dışı

  “Balık Gözü” etkin

 • Dairesel balık gözü objektiflerle çekilen resimler, ayrıca fotoğraf makinesi resim açısını eşleştirmek için de kesilecektir ancak bu durumda kalan alan görüntünün merkezindeki alan olacaktır.

  “Balık Gözü” devre dışı

  “Balık Gözü” etkin

Görüntü Verilerinin Olmadığı Alanları Dahil Et

Balık gözü düzeltmesi, görüntü verileri içermeyen kenarlar oluşturmak için resimleri gerer. Varsayılan ayarlarda, resimler boş bölümler kaldırmak için otomatik olarak kesilecektir. [Görüntü Verilerinin Olmadığı Alanları Dahil Et] seçilirse görüntü kesilmeyecektir; bunun yerine boş bölümler tek bir renkle doldurulacaktır.

“Görüntü Verilerinin Olmadığı Alanları Dahil Et” devre dışı

“Görüntü Verilerinin Olmadığı Alanları Dahil Et” etkin

Renk, [Doldurma Rengi] menüsünden seçilebilir.

“Doldurma Rengi”: Kırmızı