Nikon

Fotoğraf Makinesi Düzeltmeleri Aracı

Hare, görüntü sensöründeki toz ve kırmızı göz için düzeltin. [HDR kullanarak ayarla] etkinleştirildiğinde bu araç görüntülenmez.

Renk Haresi Azaltma] (sadece RAW ve birleştirilmiş piksel kaydırmalı resimler)
Renk haresini (düzenli desenler üst üste bindiğinde görünür olan bir görüntü artefaktı) azaltın. Azaltma miktarı açılır menüden seçilebilir.
[Görüntüden Toz Giderme Özelliği] (Yalnızca RAW Resimler)

Fotoğraf makinesi kullanılarak kaydedilen Görüntüden Toz Giderme Özelliği referans verileri (NDF dosyaları, “.ndf” uzantısı), görüntü sensörünün önündeki tozun konumunu belirlemek için kullanılabilir. Bu seçeneğin kullanılması tozun etkilerini azaltmak için resimlerin bu verilerle karşılaştırılmasına olanak sağlar.

  • Bu seçeneği etkinleştirdiğinizde geçerli olarak seçili olan referans verileri yoksa, bir NDF dosyası seçmeniz istenecektir.
  • Geçerli klasör bir Görüntüden Toz Giderme Özelliği referans dosyası içeriyorsa Görüntüden Toz Giderme Özelliği için dosyayı kullanmak isteyip istemediğinizi soran bir mesaj görüntülenecektir. [Hayır] seçeneğini seçerseniz veya geçerli klasörde bir Görüntüden Toz Giderme özelliği referans dosyası yoksa dosyayı manuel olarak seçmeniz istenecektir.
  • Farklı bir NDF dosyasına geçiş yapmak için [Değiştir] öğesine tıklayın ve bir dosya seçin.
[Otomatik Kırmızı Göz]
“Kırmızı göz”ü otomatik olarak algılar ve kaldırır.

Görüntüden Toz Giderme Özelliği

  • Görüntü sensörünün önündeki tozun konumu ve miktarı günden güne değişir. Mümkünse, son 24 saatte kaydedilen referans verilerini kullanın.
  • Fotoğraf makinesi bir [Görüntü sensörünü temizle] seçeneği sunuyorsa [Görüntüden Toz Giderme Özelliği] tozun konumu değişeceği için daha sonraki bir tarihte çekilen resimlere, temizlemeden önce kaydedilen verileri doğru bir şekilde uygulayamayacaktır. Görüntüden Toz Giderme Özelliği ile görüntü sensörü temizliğini birlikte kullanmayı planlıyorsanız fotoğraf makinesi menülerindeki [Sensörü temizleyip başlat] seçeneğini kullanarak yeni referans veriler kaydedene kadar Görüntüden Toz Giderme Özelliği ile kullanmak üzere resim çekmemenizi öneririz.
  • Bu özellik, görüntü boyutu için [Orta] veya [Küçük] seçiliyken çekilen RAW resimlerle kullanılamaz.
  • Görüntüden Toz Giderme Özelliği ile ilgili daha fazla bilgi için fotoğraf makinenizle birlikte verilen dokümanlara bakın.