• Ana Sayfa
  • Capture NX/Capture NX 2’den Oluşturulan NEF Görüntüleri Açma

Yazı tiplerinin boyutu

  • K
  • M
  • B

Capture NX/Capture NX 2’den Oluşturulan NEF Görüntüleri Açma

Capture NX veya Capture NX 2’de oluşturulan görüntüler, Capture NX‑D’de görüntü ayarlama ayarları korunarak açılabilir, bu da ayarların isterseniz daha fazla ayarlanabilmesine olanak sağlar. Ancak Capture NX “İyileştirme Adımları” veya Capture NX 2 “Adımlar” bölümündeki ayarlar ayrı ayrı ayarlanamaz, yine de istenen sonucu elde etmek için gerekliyse gizlenebilirler. Capture NX veya Capture NX 2 kullanılarak yapılan değişiklikleri gizlemek için, Sürüm aracını görüntülemek ve Ayar adımlarını uygula öğesinin seçimini kaldırmak için düzenleme paletindeki düğmesine tıklayın.

Aşağıdaki görüntü Capture NX 2’nin “Geliştir” bölümündeki Picture Control aracı ve “Adjust (Ayarla)” bölümündeki Gaussian Blur (Gaussian Bulanıklaştırma) aracı kullanılarak değiştirilmiştir. Capture NX-D’de Ayar adımlarını uygula öğesinin seçimini kaldırmak yalnızca “Gaussian Blur (Gaussian Bulanıklaştırma)” aracının etkilerini gizler.

Desteklenmeyen Görüntüler

Capture NX veya Capture  NX 2 için Color Efex Pro eklentisi kullanılarak değiştirilmiş görüntüler ilk önce düzenleme paletindeki geri al düğmesi kullanılarak tüm değişiklikleri sıfırlayarak Capture NX‑D’de ince ayarlanabilir. Color Efex Pro kullanılarak değiştirilen resimler küçük resim listesindeki simgeleri ile gösterilir.

RAW (NEF/NRW) Görüntüler

RAW (NEF/NRW) görüntülere, geri al düğmesi kullanılarak yapılanlar da dahil olmak üzere Capture NX‑D’de yapılan değişiklikler, Capture NX veya Capture NX 2’de yansıtılmaz. Capture NX veya Capture NX 2’de açılan RAW (NEF/NRW) görüntüler, arada Capture NX-D kullanılarak yapılan değişikliklere bakılmaksızın bu uygulamalarda en son kaydedildikleri duruma geri yüklenecektir.

NEF Dönüştürme

Capture NX veya Capture NX 2’de NEF formatına dönüştürülen JPEG veya TIFF görüntüler, Capture NX-D’de JPEG veya TIFF görüntüler olarak muamele görür ve pozlama telafisi veya beyaz dengesi gibi yalnızca RAW (NEF/NRW) görüntülere uygulanan seçenekler kullanılarak değiştirilemez.