Camera Control Pro 2’yu kullanarak seçtiğiniz bir zaman aralığında otomatik olarak bir dizi fotoğraf çekebilirsiniz. Aralıklı çekim seçeneklerine Fotoğraf Makinesi menüsündeki Aralıklı Çekim aracılığıyla erişilebilir. Z 9 veya Z 8 olması durumunda, Camera Control Pro 2 fotoğraf makinesinde seçilen aralıklı çekim ayarları kullanılarak resimler çekmek için kullanılabilen bir Fotoğraf makinesi üzerinde aralıklı çekim fotoğraf çekimi seçeneği sunar.

Aralıklı Çekim

Camera Control Pro 2, fotoğraf makinesinde veya Camera Control Pro 2’nin çeşitli ayarlar sekmelerinde geçerli olarak seçili ayarları kullanılarak önceden ayarlanan bir aralıkta seçilen sayıda çekim yapmak için Fotoğraf Makinesi menüsündeki Aralıklı Çekim aracılığıyla yapılandırılabilir.

Not:

Aralıklı çekim şu durumlarda kullanılamaz:

 • resimler aktarılırken,
 • canlı görüntü çekimi devam ederken (D6 / D780 / Z 9 / Z 8 / Z 7II / Z 6II / Z 7 / Z 6 / Z 5 / Z 50 / Nikon 1 V3 hariç),
 • fotoğraf makinesi video modundadır (Z 9 / Z 8),
 • bir film kaydediliyorken,
 • HDR modu etkinken (D5600 / D5500 / D5300 / D5200 / D5100) veya Açık (tek fotoğraf) olarak ayarlandığında (D6 / D5 / D4 serisi / D850 / D810 / D810A / D800 / D800E / D780 / D750 / D610 / D600 / D500 / D7500 / D7200 / D7100 / Df / Z 9 / Z 8 / Z 7II / Z 6II / Z 7 / Z 6 / Z 5 / Z 50),
 • “Pozlama 1” sekmesinde Deklanşör hızı için Time seçildiğinde (D6 / D5 / D4S / D850 / D810 / D810A / D780 / D750 / D500 / D7500 / D7200 / D7100 / D5600 / D5500 / D5300 / Df / Z 9 / Z 8 / Z 7II / Z 6II / Z 7 / Z 6 / Z 5 / Z 50),
 • “Pozlama 1” sekmesinde En iyi anı çekme için Etkin Seçim seçildiğinde (Nikon 1 V3), veya
 • “Film” sekmesinde Gelişmiş Film Modu için Ağır çekim seçildiğinde (Nikon 1 V3).
 1. Fotoğraf Makinesi menüsünden Aralıklı Çekim öğesini seçin. Aralıklı Çekim diyaloğu görüntülenecektir.

  Uzun Pozlama Çekimi Pozlama Süresi (D3 Serisi / D700 / D300 Serisi / D90 / D7000 / D5100 / D5000 Hariç)

  Enstantane hızı için “Uzun Pozlama” seçildiğinde aşağıdaki diyalog görüntülenir. Bir pozlama süresi seçin.

 2. Çekim başlamadan önce aşağıdaki ayarları ayarlayın:

 3. Başlat öğesine tıklayın. Yeni fotoğraflar “Aktarım Seçenekleri” diyaloğundaki Fotoğraf makinesinden yeni bir görüntü alındığında için seçilen seçeneğe göre işlenecektir.

 4. Aralıklı çekimin ilerlemesini, ilerleme diyaloğunda takip edin.

  Aralıklı çekimi her an sonlandırmak için Çekimi Durdur öğesine tıklayın. “Aralıklı Çekim” diyaloğunda bir çekim sayısı belirtilmişse, çekim belirtilen çekim sayısı kadar fotoğraf çekildiğinde sonlanacaktır.

 5. Belirtilen çekim sayısı kadar fotoğraf çekildikten sonra, Çekimi Durdur düğmesi Çekim Tamamlandı olarak değişecektir. “Aralıklı Çekim” diyaloğundan çıkmak için Çekim Tamamlandı öğesine tıklayın.

Zaman Aralığı Ayarları

Gecikme her bir fotoğrafı kaydetmek için gereken süreden daha kısaysa, fotoğraflar arasındaki gerçek aralık “Aralıklı Çekim” diyaloğunda belirtilen aralıktan daha uzun olacaktır.

ÖNEMLİ

“Aralıklı Çekim” diyaloğu kapanana kadar “Camera Control Pro” penceresinde bir işlem gerçekleştirilemez.

Aralıklı Çekim Sırasında

Aralıklı çekim devam ederken fotoğraf makinesi kontrolleri kullanılamaz.

Hata Günlükleri

Çekim sırasında bir hata meydana gelirse, bir hata görüntülenecektir; günlüğü kapatmak ve Camera Control Pro 2 penceresine geri dönmek için Tamam düğmesine tıklayın.

Sabit Disk Dolu

“Aralıklı Çekim” diyaloğundaki indirme klasörü göstergesi hedef doldukça yeşilden sarıya, sarıdan kırmızıya değişir. Gerekirse, çekimi askıya alın ve hedef sürücüyü değiştirin.

“Fotoğraf Makinesi Üzerinde Aralıklı Çekim Fotoğraf Çekimi” (Z 9 / Z 8)

Fotoğraf makinesinde geçerli olarak etkin aralıklı çekim ayarlarını kullanarak aralıklı çekim gerçekleştirmek için Fotoğraf Makinesi menüsündeki Fotoğraf makinesi üzerinde aralıklı çekim fotoğraf çekimi seçeneğini kullanın. Camera Control Pro 2 yalnızca aralıklı çekimi başlatmaya, durdurmaya ve sonlandırmaya yarar.

Not:

 • Fotoğraf makinesi üzerinde aralıklı çekim fotoğraf çekimi şu durumlarda kullanılamayacaktır:
  • geri çekilebilir bir objektif takıldığında ancak uzatılmadığında,
  • fotoğraf makinesi noktasal beyaz dengesi için veya doğrudan ölçüm modunda bir değer kaydederken,
  • fotoğraf makinesi video modundayken,
  • Pozlama 1 sekmesinde Deklanşör Hızı için Bulb veya Time seçildiğinde,
  • Mekanik sekmesindeki Deklanşör Modu için C15 (Z 9 donanım yazılımı sürümü 5.00 veya üzeri), C30, C60 (Z 9 için, donanım yazılımı sürümü 3.00 veya üzeri) veya C120 seçildiğinde,
  • Mekanik sekmesinde Otomatik Basamaklama etkinleştirildiğinde,
  • Görüntü İşleme sekmesindeki HDR Modu için Kapalı dışında bir seçenek seçildiğinde veya
  • FTZ objektif yuvası adaptörü donanım yazılımının daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız.
 • Resimler, Depolama sekmesindeki Kayıt hedefi için seçilen hedefe kaydedilecektir. Aralıklı çekim devam ederken hedef değiştirilemez.
 • Aralıklı çekim devam ederken Camera Control Pro 2 ile bağlantı kurulursa kalan resimler fotoğraf makinesi hafıza kartına kaydedilecektir.
 • Depolama sekmesindeki Kayıt hedefi için Bilgisayar veya Bilgisayar + KART seçildiğinde, aralıklı çekim devam ederken fotoğraf makinesi ile olan bağlantı kaybolursa aralıklı çekim sona erecektir. KART seçilirse çekim kesintisiz olarak devam edecektir.
 1. Fotoğraf makinesindeki aralıklı çekim ayarlarını yapın. Ayrıntılar için fotoğraf makinesiyle birlikte verilen belgelere bakın.

 2. “Aralıklı çekim (fotoğraf makinesi üzerinde)” diyaloğunu görüntülemek için Fotoğraf Makinesi menüsündeki Fotoğraf makinesi üzerinde aralıklı çekim fotoğraf çekimi öğesini seçin.

 3. Fotoğraf makinesinde geçerli olarak seçilen ayarları kullanarak aralıklı çekimi başlatmak için Başlat öğesine tıklayın. İlerleme, aralıklı çekim diyaloğunda gösterilir. Aralıklı çekimi sonlandırmak için Bitir öğesine tıklayın.

 4. Çekim tamamlandığında diyaloğu kapatmak için Çık öğesine tıklayın. Daha önce çıkmak için Çık öğesine tıklamadan önce Bitir öğesine tıklayın.

ÖNEMLİ

”Aralıklı çekim (fotoğraf makinesi üzerinde)” diyaloğu kapanana kadar “Camera Control Pro” penceresinde bir işlem gerçekleştirilemez.

“Bildirimler”

Aralıklı çekimin tamamlanması veya bir sorun meydana gelmesi nedeniyle çekim sonra erdiğinde “Aralıklı çekim (fotoğraf makinesi üzerinde)” diyaloğunun “Bildirimler” panosunda bir mesaj görüntülenir.

Sabit Disk Dolu

“Aralıklı çekim (fotoğraf makinesi üzerinde)” diyaloğundaki indirme klasörü göstergesi hedef doldukça yeşilden sarıya, sarıdan kırmızıya değişir. Gerekirse, çekimi askıya alın ve hedef sürücüyü değiştirin.