Camera Control Pro 2 desteklenen bir fotoğraf makinesi bağlandığında çalışıyorsa, fotoğraf makinesi ile çekilen resimler fotoğraf makinesi hafıza kartı yerine (veya bazı durumlarda hafıza kartına ek olarak) bilgisayarınızın sabit diskine kaydedilecektir. Resimler Camera Control Pro 2 penceresindeki “çek” düğmeleri ya da Fotoğraf Makinesi menüsündeki Fotoğraf Makinesi Gövdesinde Kontrolleri Etkinleştir öğesi seçiliyse fotoğraf makinesinin deklanşör düğmesi kullanılarak çekilebilir.

Eşzamanlı Kayıt (D3X / D3 / D700 / D300 Serisi / D90 / D5000 Hariç)

Bu özelliği destekleyen bir fotoğraf makinesi bağlanırsa fotoğraflar hem bilgisayar sabit diskine hem de fotoğraf makinesi hafıza kartlarına eşzamanlı olarak kaydedilebilir ya da fotoğraf makinesi sabit diskine veya fotoğraf makinesi hafıza kartlarına ayrı ayrı kaydedilebilir. Ayrıntılar için bkz. Kayıt hedefi.

 1. Camera Control Pro 2’ya başlayın. Bir Z 9, Z 8, Z 7II, Z 6II, Z 7, Z 6, Z 5, Z 50 veya Nikon 1 V3 bağlıysa canlı görüntü penceresi görüntülenecektir.

 2. Aktarım seçeneklerini görüntülemek için Araçlar menüsündeki Aktarım Seçenekleri öğesini seçin.

 3. Kaydetme seçeneklerini ayarlayın:

  Resim Kimliği (D3 serisi / D700 / D300 serisi)

  IPTC Bilgilerini Ekle ve ICC Profilini Dahil Et seçenekleri Resim Kimliği açık halde çekilen fotoğraflara uygulanmaz. Resim kimliği bilgileri görüntüler Camera Control Pro 2 kullanılarak çekildiğinde TIFF fotoğraflara dahil edilmez.

  Hafıza Kartına Kaydedilen Görüntüler (D3X / D3 / D700 / D300 Serisi / D90 / D5000 Hariç)

  IPTC bilgiIeri ve CC renk profilleri, Kayıt hedefi için Bilgisayar + KART veya KART seçildiğinde fotoğraf makinesi hafıza kartına kaydedilen görüntülere dahil edilmez.

 4. 3. Adımda tarif edildiği gibi seçenekleri ayarladıktan sonra diyalogdan çıkmak ve ayarları takip eden fotoğraflara uygulamak için Tamam’a tıklayın. Fotoğraf makinesi menülerinde veya canlı görüntü sırasında otomatik resim döndürme seçeneği için Açık veya Otomatik seçilirse (varsayılan ayar) fotoğraf makinesi, fotoğraf makinesi yönünü algılayacak ve bu bilgiyi otomatik olarak fotoğraflara dahil edecektir (D300, D90, D5100 ve D5000 olması durumunda, sürekli modda çekilen her arka arkaya çekimdeki ilk görüntünün yönünün fotoğraf makinesinin yönü çekim sırasında değiştirilse bile dizideki tüm görüntülere uygulanacağını unutmayın). Kapalı seçilirse, fotoğraf makinesinin yönü kaydedilmeyecektir. Aktarım sırasında resim yönü ile ilgili bilgi eklemek için, Görüntü menüsünü açın ve resimleri 90° sağa döndürülmüş olarak işaretlemek için Görüntüleri saat yönünde 90° döndür veya 90° sola döndürülmüş olarak işaretlemek için Görüntüleri saat yönünün tersine 90° döndür öğesini seçin.

  Resim Kimliği (D3 serisi / D700 / D300 serisi)

  “Görüntüleri Döndür” seçenekleri Resim Kimliği açık ile çekilen fotoğraflara uygulanmaz. Resim kimliği bilgileri görüntüler Camera Control Pro 2 kullanılarak çekildiğinde TIFF fotoğraflara dahil edilmez.

 5. Fotoğraf makinesi deklanşör düğmesini veya Camera Control Pro 2’daki “çek” düğmelerini kullanarak resim çekin. Aşağıda gösterilen Durum diyaloğu görüntülenecektir.

  Geçerli görüntünün bir histogramını görüntülemek için Durum diyaloğunun altındaki üçgene tıklayın.

  Şunun üzerindeki parlak noktaları göster seçeneği işaretliyse, önizleme görüntüsünde parlaklığı yandaki metin kutusuna girilen değerden daha fazla olan tüm alanlar yanıp sönen bir kenarlıkla gösterilecektir. Kırmızı (R), yeşil (G) ve mavi (B) kanallar için histogramlar (Görüntüdeki farklı parlaklıktaki piksellerin dağılımını gösteren grafikler) görüntülemek için ilgili kutuyu işaretleyin.