Bir Z 9, Z 8, Z 7II, Z 6II, Z 7, Z 6, Z 5 veya Z 50 bağlandığında, fotoğraflar canlı görüntü penceresinde çerçevelendirilebilir. Bir D780 kullanıyorsanız Lv düğmesine tıklayarak canlı görüntü penceresini açın.

(1)

Görüntü alanı

Fotoğraf makinesi objektifinden gelen görüntüyü gösterir, netleme noktası () üzerine bindirilmiş halde gerçek zamanlı olarak güncellenir. Netleme noktası görüntü alanına tıklanarak yeni bir konuma taşınabilir. Yüz veya göz tanıma etkinse netleme noktası (), otomatik olarak fotoğraf makinesi tarafından algılanan yüzlere veya gözlere taşınacaktır. Benzer şekilde, hayvan yüz veya göz tanıma etkinse netleme noktası () otomatik olarak fotoğraf makinesi tarafından algılanan köpeklerin veya kedilerin yüzlerine veya gözlerine taşınacaktır. Bir Z 9 veya Z 8’de araç algılama etkinleştirilirse netleme noktası benzer şekilde fotoğraf makinesi tarafından algılanan araçlara hareket edecektir.

(2)

Dolaşım alanı

Canlı görüntü ekranına yakınlaştırıldığında, dolaşım penceresi geçerli olarak ekranda görüntülenen alanın konumunu gösterir.

(3)

Büyütme oranı

Görüntü alanına yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için bir zoom oranı seçin.

(4)

Sığdırmak için yakınlaştır

Canlı görüntü ekranını otomatik olarak görüntü alanına sığdırın.

(5)

Döndürme düğmeleri

Görüntü alanındaki canlı görüntü ekranını döndürün.

(6)

Otomatik olarak döndür

Bu seçenek seçilirse canlı görüntü ekranı fotoğraf makinesi ile otomatik olarak döndürülecektir.

(7)

Netleme modu

Canlı görüntü veya film kaydı için bir netleme modu seçin.

(8)

AF alanı modu

Canlı görüntü otomatik netleme için bir AF alanı modu seçeneği seçin.

(9)

İzlemeyi sonlandır” düğmesi

Konu izlemeyi sonlandırın veya otomatik alan AF kullanılarak fotoğraf makinesi ile seçilen konu üzerine netlemeyi sonlandırın. Yalnızca AF alanı modu için Konu izleme AF (yalnızca Z 9 ve Z 8) veya Otomatik alan AF seçildiğinde kullanılabilir.

(10)

Netlemeyi ayarla

Kaydırma çubuğu ile seçilen miktarda netlemeyi ayarlamak için bu düğmelere tıklayın. Odak noktasını fotoğraf makinesinden uzağa taşımak için +, fotoğraf makinesine doğru taşımak için öğesine tıklayın.

(11)

AF” düğmesi

Karma faz algılamayı/kontrast ölçümlü otomatik netlemeyi başlatmak için tıklayın; otomatik netlemeyi sonlandırmak için tekrar tıklayın.

(12)

Noktasal beyaz dengesi düğmesi

Önceden belirlenmiş beyaz ayarı beyaz dengesini örneklenen değere ayarlamak için bu düğmeye tıklayın ve ardından görüntü alanındaki önizlemeye tıklayın (noktasal beyaz dengesi).

(13)

Kadraj kılavuz çizgileri düğmesi

Kadraj kılavuz çizgilerini görüntüleyin veya gizleyin.

(14)

Sanal ufuk düğmesi

Bir sanal ufuk görüntüleyin veya gizleyin.

(15)

Parlak Nokta düğmesi

Parlak nokta görüntülemeyi açmak veya kapatmak için tıklayın. Parlak noktalar gölgelemeyle gösterilir; tarama çizgilerinin yönünü seçmek için düğmesine basın.

(16)

Çek

Bir resim çekin.

(17)

AF ve Çekim

Karma AF’yi kullanarak netleme yapın ve ardından bir resim çekin. Fotoğraf makinesi netleme yapamıyorsa bir resim çekilmez.

(18)

Canlı görüntü seçici” düğmeleri

Canlı Görüntü Çekimi veya Film canlı görüntüsü öğesini seçin. Fotoğraf Makinesi Gövdesinde Kontrolleri Etkinleştir seçildiğinde kullanılamaz.

(19)

LV” düğmesi

Canlı görüntüyü başlatmak veya durdurmak için tıklayın.

(20)

REC” düğmesi

Film kaydını başlatın veya durdurun. Film kaydı; canlı görüntü sona erdiğinde, maksimum uzunluğa erişildiğinde veya depolama cihazında ek alan kalmadığında otomatik olarak sona erer.

(21)

Kullanılabilir süre

Kaydedilebilecek ek film metrajı miktarı.

(22)

Zaman kodu (D780 / Z 9 / Z 8 / Z 7II / Z 6II / Z 7 / Z 6 / Z 5)

Zaman kodu kaydet etkinleştirildiğinde görüntülenir. Ekran Çerçeve bırakma için seçilen seçeneğe göre değişir.

(23)

Harici video (Z 9 / Z 8)

Fotoğraf Makinesi menüsünde HDMI Harici Kayıt Kontrolü (Z 9 / Z 8) etkinleştirildiğinde HDMI üzerinden bağlı harici kayıt cihazlarının durumunu gösterir. Film canlı görüntüsü , film kaydı ise simgesiyle gösterilir.

(24)

Sıcaklık uyarısı (Z 9 donanım yazılımı sürümü 2.00 veya üzeri / Z 8)

Fotoğraf makinesinin iç sıcaklığı arttıkça bir dizi uyarı simgesi görüntülenecektir. Sıcaklık daha da yükselirse canlı görüntü penceresinin sol üst köşesinde bir geri sayım zamanlayıcısı görünecektir. Zamanlayıcı sıfıra ulaştığında fotoğraf makinesi otomatik olarak kapanır.

(25)

Ses yüksekliği göstergesi

Film canlı görüntüsü ve film kaydı sırasında ses seviyesini görüntüleyin.

Canlı Görüntü Otomatik Netleme

Netleme, karma AF kullanılarak canlı görüntüde konuya çift tıklamak suretiyle ayarlanabilir; AF düğmesine tıklamak ile aynı etkiye sahiptir. Otomatik netleme devam ediyorsa canlı görüntü ekranına çift tıklamak netleme işlemini sonlandıracaktır.

Canlı Görüntü Geri Sayım Ekranı

Canlı görüntü uzun süre kullanılırsa fotoğraf makinesinin iç sıcaklığı artabilir. Fotoğraf makinesinin iç devrelerinin hasar görmesini önlemek için canlı görüntü fotoğraf makinesi aşırı ısınmadan önce otomatik olarak sonlanacaktır. Canlı görüntü sona ermeden 30 s önce bir geri sayım ekranı görünecektir. Yüksek ortam sıcaklıklarında, ekran canlı görüntü modu seçildiğinde hemen görünebilir. Canlı görüntüye ilişkin daha fazla bilgi için fotoğraf makinesi kılavuzuna bakın.

Canlı Görüntü

Fotoğraf makinesi moduna bağlı olarak, bazı işlevler canlı görüntü sırasında devre dışı bırakılabilir. Böyle bir durumda, canlı görüntüyü bitirdikten sonra tekrar deneyin.

Fotoğraf Makinesi Kontrollerini Kullanma

Fotoğraf Makinesi menüsünde Fotoğraf Makinesi Gövdesinde Kontrolleri Etkinleştir seçilirse fotoğraf makinesi ayarları hem Camera Control Pro 2’da hem de fotoğraf makinesi gövdesi üzerindeki kontroller aracılığıyla ayarlanabilir. Bazı ayarlar Camera Control Pro 2 veya fotoğraf makinesi gövdesi üzerindeki kontroller kullanılarak ayarlanamaz.

Kadraj Kılavuz Çizgileri

Aşağıdaki kadraj kılavuz çizgileri arasından seçim yapmak için kadraj kılavuz çizgileri ekranında düğmesine tıklayın:

  • 3 × 3: Eşit aralıklı üç dikey ve yatay çizgisi olan kılavuz çizgileri.
  • Özel Ayarlar: Bu seçeneği seçmek kadraj kılavuz çizgilerindeki çizgi sayısını ve kalınlığını seçebileceğiniz aşağıdaki diyaloğu görüntüler.

  • Kılavuz Çizgisi Rengi: Bu seçeneği seçmek kadraj kılavuz çizgilerindeki çizgilerin rengini seçebileceğiniz aşağıdaki diyaloğu görüntüler.

Dikkat: Canlı Görüntüde HLG Fotoğrafları Çerçevelendirme

Ton modu seçimini destekleyen fotoğraf makinelerinde HLG etkinleştirilmişse HLG uyumlu ekranlar bile canlı görüntüde renkleri doğru bir şekilde oluşturamayacaktır. Ancak renkler, HLG fotoğraflar NX Studio kullanılarak HLG uyumlu ekranlarda görüntülendiğinde doğru şekilde oluşturulacaktır.

Noktasal Beyaz Dengesi

Noktasal beyaz dengesi; canlı görüntü çekimi sırasında D780 dışındaki fotoğraf makineleriyle veya Fotoğraf Makinesi menüsünde Fotoğraf Makinesi Gövdesinde Kontrolleri Etkinleştir seçildiğinde, beyaz dengesi için önceden belirlenmiş beyaz dengesi dışında bir seçenek seçildiğinde ya da önceden belirlenen beyaz dengesi için geçerli olarak seçilen değer korumalı olduğunda kullanılamaz. Noktasal beyaz dengesi ayrıca HDR Modu için Kapalı dışında bir seçenek seçildiğinde (Z 9 / Z 8 / Z 7II / Z 6II / Z 5 hariç) veya film kaydı, fotoğraf makinesi Özel Ayarlar menüsünde deklanşöre atandığında ve canlı görüntü film konumunda olduğunda (Z 9 / Z 8 / Z 7II / Z 6II / Z 5 / Z 50 hariç) kullanılamaz. Noktasal beyaz dengesi, Deklanşör Modu için C15 (Z 9 donanım yazılımı sürümü 5.00 veya üzeri), C30, C60 (Z 9 için donanım yazılımı sürümü 3.00 veya üzeri) veya C120 seçildiğinde kullanılamaz.

Ayna Kaldırılarak Çekim (D780)

Ayna kaldırılarak deklanşör modunda, AF ve Çekim ve Çek düğmeleri sırasıyla AF ve Mup Çekimi ve Mup Çekimi olarak değişir. Her ikisi de ayna kaldırılarak modunda resim çekmek için kullanılabilir: önceki durumda resim fotoğraf makinesi netleme yaptıktan sonra çekilecekken şimdi resim düğmeye basıldığında çekilecektir. Flaş kaldırılırsa veya bir opsiyonel flaş birimi takılırsa her iki düğmeye de tıklamak aşağıdaki mesajı görüntüler. Çek düğmesine tıklamak deklanşörü serbest bırakır ve aynayı alçaltır.

Canlı Görüntü Resim Kalitesi

Fotoğraf makinesi ve bilgisayar bir kablosuz ağ aracılığıyla bağlı olduğunda, Camera Control Pro 2’daki canlı görüntü yenileme oranı ağ koşullarından dolayı düşebilir ve görüntünün kesik kesik olmasına neden olabilir. Bu, Canlı görüntü resim kalitesi menüsünü görüntülemek için canlı görüntü ekranına sağ tıklayarak (veya macOS’de kontrol tıklama ile) ve Kalite önceliği seçeneğine göre daha iyi bir yenileme oranı sunan Kare hızı önceliği öğesini seçerek çözülebilir.