Nikon 1 V3 bağlandığında, fotoğraflar canlı görüntü penceresinde çerçevelendirilebilir.

(1)

Görüntü alanı

Fotoğraf makinesi objektifinden gelen görüntüyü gösterir, gerçek zamanlı olarak güncellenir (“canlı görüntü”). AF alanı modunda tek nokta AF seçilirse netleme noktasını gösteren beyaz bir kare () görüntülenecektir, bu kare görüntü alanına tıklanarak ve yeni bir konuma taşınabilir (otomatik alan AF seçildiğinde netleme noktası görüntülenmez). “Mekanik” sekmesinde Yüz öncelikli seçilirse, fotoğraf makinesi tarafından algılanan yüzler bir kenarlık () ve geçerli netleme noktası bir simgesi ile gösterilir.

(2)

Sığdırmak için yakınlaştır

Canlı görüntü ekranını otomatik olarak görüntü alanına sığdırın.

(3)

Döndürme düğmeleri

Görüntü alanındaki canlı görüntü ekranını döndürün.

(4)

Otomatik olarak döndür

Bu seçenek seçilirse canlı görüntü ekranı fotoğraf makinesi ile otomatik olarak döndürülecektir.

(5)

Netlemeyi ayarla

Kaydırma çubuğu ile seçilen miktarda netlemeyi ayarlamak için bu düğmelere tıklayın. Odak noktasını fotoğraf makinesinden uzağa taşımak için +, fotoğraf makinesine doğru taşımak için öğesine tıklayın.

(6)

AF” düğmesi

Karma faz algılamayı/kontrast ölçümlü otomatik netlemeyi başlatmak için tıklayın; otomatik netlemeyi sonlandırmak için tekrar tıklayın.

(7)

Kadraj kılavuz çizgileri düğmesi

Kadraj kılavuz çizgilerini görüntüleyin veya gizleyin.

(8)

Sanal ufuk düğmesi

Bir sanal ufuk görüntüleyin veya gizleyin.

(9)

Parlak Nokta düğmesi

Parlak nokta görüntülemeyi açmak veya kapatmak için tıklayın. Parlak noktalar gölgelemeyle gösterilir; tarama çizgilerinin yönünü seçmek için düğmesine basın.

(10)

Çek

Fotoğraf makinesi karma AF’yi kullanarak netleme yaptıktan sonra bir resim çekecektir. Fotoğraf makinesi netleme yapamıyorsa bir resim çekilmez.

(11)

Canlı görüntü seçici” düğmeleri

Fotoğraf veya film canlı görüntüsü öğesini seçin.

(12)

LV” düğmesi

Canlı görüntüyü başlatmak veya durdurmak için tıklayın.

(13)

REC” düğmesi

Film kaydını başlatın veya durdurun. Film kaydı, maksimum uzunluğa erişildiğinde veya depolama cihazında ek alan kalmadığında otomatik olarak sona erer.

(14)

Kullanılabilir süre

Kaydedilebilecek ek film metrajı miktarı.

Kadraj Kılavuz Çizgileri

Aşağıdaki kadraj kılavuz çizgileri arasından seçim yapmak için kadraj kılavuz çizgileri ekranında düğmesine tıklayın:

  • 3 × 3: Eşit aralıklı üç dikey ve yatay çizgisi olan kılavuz çizgileri.
  • Özel Ayarlar: Bu seçeneği seçmek kadraj kılavuz çizgilerindeki çizgi sayısını ve kalınlığını seçebileceğiniz aşağıdaki diyaloğu görüntüler.

  • Kılavuz Çizgisi Rengi: Bu seçeneği seçmek kadraj kılavuz çizgilerindeki çizgilerin rengini seçebileceğiniz aşağıdaki diyaloğu görüntüler.

Canlı Görüntü

Canlı görüntü kapalıyken bazı işlevler kullanılamaz. Bu işlevler canlı görüntü başladığında yeniden etkinleştirilecektir.

Etkin Seçim

En iyi anı çekme modunda Etkin Seçim etkinleştirilirse, Çek düğmesi Arabelleğe alınıyor olarak değişecektir. Düğmeye tıklamak aravelleğe almayı başlatır ve düğme etiketi yeniden Çek olarak değişir; en fazla 40 fotoğraf kaydetmek için Çek düğmesine tıklayın.