Nikon

Anahtar Sözcük Aramaları

Resimlerle kaydedilen konum verileri, her konum ile ilgili yer adları ve diğer anahtar sözcükler için İnternette arama yapmak üzere kullanılabilir. Bu şekilde bulunan anahtar sözcükler, resim meta verilerine eklenebilir.

  1. Film şeridinde istediğiniz resmi seçin veya haritada iğnesine () tıklayın ve ayarlar/bilgi paleti [XMP/IPTC] sekmesinde [Konum Verilerinden Al] öğesini seçin. Bir anahtar sözcük seçim diyaloğu görüntülenecektir.

  2. [Adres] veya [Wikipedia] sekmesinde anahtar sözcükleri seçin ve [Ekle] öğesine tıklayın. Her resme en fazla 100 anahtar sözcük eklenebilir.

  3. Seçilen anahtar sözcükler, listedeki üzerlerine tıklayarak düzenlenebilir veya [Sil] düğmesine tıklayarak silinebilir.

  4. [XMP/IPTC] sekmesindeki “anahtar sözcükler” alanına anahtar sözcükler eklemek için [Tamam] öğesine tıklayın. Değişiklikler, resim kaydedildiğinde uygulanır.

    Anahtar Sözcükleri Silme

    [XMP/IPTC] sekmesinden anahtar sözcükleri silmek için fareyi “anahtar sözcükler” alanındaki terimler üzerine getirin ve öğesine tıklayın.

[Wikipedia] Sekmesi

NX Studio, çevrimiçi bir ansiklopedi olan “Wikipedia”ya gönderilen makalelerin başlıklarını arayarak anahtar sözcükleri bulur. [Anahtar Sözcük Al] öğesine tıkladığınızda, NX Studio resmin kaydedildiği noktaya yakın yerleri referans gösteren makalelerin başlıklarını arar ve bu şekilde bulunan anahtar sözcüklerin bir listesini görüntüler.

Anahtar Sözcükler Bulma

  • NX Studio yalnızca İnternete bağlı olduğunda anahtar sözcük aramaları gerçekleştirebilir ve bazı konumlar için anahtar sözcükler bulunamayabilir.
  • Arama sonuçları doğru olmayabilir.