Nikon

Konum Verilerinin Sizin İçin Yapabilecekleri

Konum verileri özelliklerine sahip fotoğraf makineleri geçerli boylam, enlem, yükseklik ve saati (UTC veya Düzenlenmiş Uluslararası Zaman) çekildikleri gibi resimlere dahil edebilir. Konum verileri aynı zamanda opsiyonel konum verileri (GNSS) üniteleri kullanılarak veya SnapBridge uygulaması aracılığıyla resimlere eklenebilir.

Çekim konumları, çevrimiçi harita hizmetleri tarafından sağlanan verilere dayanarak görüntüleyicide harita görünümünde () görüntülenebilir.

Çekim Konumlarını Görüntüleyin

Resimlere dahil edilen konum verileri, çekim konumlarını bir harita üzerinde görüntülemek için kullanılabilir (0 Çekim Konumlarını Görüntüleme).

Konum Verilerini Düzenleme

Resimlere dahil edilen konum verileri manuel olarak düzenlenebilir (0 Konum Verilerini Düzenleme).

Konum Verileri Ekleme

Konum verileri, konum verileri dahil edilmemiş resimlere manuel olarak eklenebilir (0 Konum Verileri Ekleme).

Yönler Ekleme

Pusula yönleri konum verilerine eklenebilir ve mevcut yönler düzenlenebilir (0 Yönler Ekleme).

Yol Günlüklerini Görüntüleyin

Dahil edilen konum verilerinden yol günlükleri oluşturun.

Düz Bölümler

Düz çizgiler kullanarak çekim konumlarını bağlayın (0 Düz Bölümler).

Güzergahı İzle

Fotoğrafçılık yolculuklarınızda izlediğiniz yolun ve çektiğiniz resimlerin otomatik olarak izini sürmek için haritayı kaydırın (0 Güzergah İzleme).

Yol Günlüklerini İçe Aktarın

Uyumlu fotoğraf makinelerinden, akıllı telefonlardan veya üçüncü taraf GNSS alıcılarından yol günlüklerini indirin (0 Yol Günlüklerini İçe Aktarma).

Yol Günlüklerine Resimler Ekleme

Konum verileri içermeyen resimler kayıt saatine göre mevcut yol günlüklerine eklenebilir (0 Yol Günlüklerine Resimler Ekleme).

Yol Günlüklerine Yükseklik/Derinlik Ölçümleri Ekleme

Yol günlüklerini yükseklik veya derinlik günlükleriyle birleştirin (0 Yol Günlüklerine Yükseklik/Derinlik Ölçümleri Ekleme).

Anahtar Sözcük Aramaları Yapın

Resimlere meta veri olarak eklenebilecek anahtar sözcükleri İnternette aramak için konum verilerini kullanın (0 Anahtar Sözcük Aramaları).

Haritaları Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Harita ekranında Google Maps kullanılır.
 • Meta veriler Wikipedia’dan anahtar sözcükler alan bir hizmet aracılığıyla sağlanmaktadır.
 • Harita özelliğinin kullanılması için bir İnternet bağlantısı gerekir.
 • Nikon, harita özelliğinin kullanımından kaynaklanan, kullanıcının veya üçüncü tarafların maruz kaldığı herhangi bir hasar veya diğer yaralanmalar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.
 • Harita özelliğinde kullanılan çevrimiçi harita ve anahtar sözcük hizmetleri üçüncü taraflar tarafından sağlanmaktadır ve bildirimde bulunmaksızın değiştirilebilir veya iptal edilebilir.
 • Harita özelliğinin kullanılmasına boylam ve enlem verilerinin hizmet sağlayıcılara yüklenmesi eşlik eder.
 • Google Maps’i kullanmadan önce hizmet şartlarını okuduğunuzdan emin olun. Harita görünümünde Google Maps hizmet şartlarına bir bağlantı bulabilirsiniz.
 • Nikon, Google Maps’in kullanımıyla ilgili sorunlar için müşteri desteği sağlamaz.
 • “Konum verileri ekle” ve “Konum verilerini düzenle” özellikleri yalnızca fotoğraflarla (NEF, NRW, JPEG ve TIFF dosyaları) kullanılabilir.
 • Orijinal konum verilerinin doğruluğuna bağlı olarak, harita görünümünde gösterilen konumlar gerçek çekim konumlarından farklı olabilir.
 • NX Studio World Geodetic System (WGS 84) ve Japanese Geodetic Datum (Tokyo Datum) ile uyumlu konum verilerini destekler. Harita, diğer jeodezik sistemler kullanılarak kaydedilen konumları doğru göstermeyebilir.
 • NX Studio’da eklenen veya değiştirilen konum verileri World Geodetic System’ı (WGS 84) kullanır.
 • Konum verilerinin dayalı olduğu jeodezik sistem, ayarlar/bilgi paletinin [Bilgi] sekmesindeki [Konum Bilgisi] altında listelenir.
 • Bu yazılım “Geonames web services” API’ını kullanır.